سانتریفیوژ


سانتریفیوژ

سانتریفیوژ دستگاهی است که با استفاده از نیروی گریز از مرکز، اجزاء یک محلول یا مواد را که دارای اجزاء یا دانسیته‌های متفاوت ­باشند، از هم جدا می­‌کند. سانتریفیوژ جزء پر کاربردترین دستگاه آزمایشگاهی می­‌باشد که برای جدا کردن سرم و پلاسما خون، تهیه ته‌نشین ادرار، تهیه فیلترهای فاقد پروتئین و سایر موارد از این دستگاه استفاده می­‌شود. برای استفاده از این دستگاه، باید زمان سانتریفیوژ و نیروی سانتریفیوژ (relative centrifugal force) RCF به دقت رعایت و مشخص شود. برای انتخاب سانتریفیوژ حتما باید RCF و RPM مشخص گردد که این دو مورد از اهمیت بسیاری زیادی در انتخاب این دستگاه دارد.

نکته بسیار مهم در استفاده از سانتریفیوژ مسئله بالانس، وزن، اندازه و شکل لوله­‌های گذاشته شده است که حتما بایستی مقابل یکدیگر و مشابه باشند. زیرا عدم بالانس باعث خرابی شافت (shaft) و زغال دستگاه شده و علاوه بر این مواد به خوبی ته‌­نشین نمی­‌شوند و حتی باعث خراب شدن دستگاه و نمونه قرار داده شده در سانتریفیوژ می‌شود.

نکته دیگر در مورد استفاده طولانی مدت از سانتریفیوژ است. در صورت استفاده طولانی مدت از سانتریفیوژ، مخصوصاً در دورهای بالا، باعث گرم شدن سانتریفیوژ می‌شود و این افزایش دما باعث می‌گردد نمونه یا محلول داخل سانتریفیوژ همولیز، لخته شدن خون، تبخیر و... ­شود.

وظایف سانتریفیوژ

 1. جدا کردن ذرات از محلول براساس وزن
 2. جدا کردن دو محلول از یکدیگر
 3. تهیه فیلترهای فاقد پروتئین و صاف شده
 4. تهیه ته­ نشین کامل ادرار و سیتولوژی دیگر مایعات در بدن
 5. جدا کردن پلاسمای خون

کاربرد سانتریفیوژ

 1. آزمایشگاه‌های طبی
 2. آزمایشگاه‌های صنعتی
 3. پتروشیمی
 4. پالایشگاه‌ها (نفتی، خوراکی، صنعتی و ...)
 5. دارو سازی
 6. صنایع غذایی
 7. و ... .

انواع سانتریفیوژ


سانتریفیوژ یونیورسال


سانتریفیوژ یونیورسال دستگاهی است که در آزمایشگاه ها جهت استفاده های عمومی برای جدا سازی اجزای ترکیب (مخلوط) در مایعات و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. مکانیسم این دستگاه چرخش حول یک محور ثابت و جدا کردن اجزا با استفاده از نیروی گریز از مرکز می‌باشد.

 

 

ادامه مطلب سانتریفیوژ یونیورسال


سانتریفیوژ یخچالدار


ازاین دستگاه در آزمایشگاه‌های شیمی، مهندسی مواد، پلیمر، تشخیص طبی و... جهت جدا سازی اجزای ترکیب (مخلوط) نمونه مایع و رسوب ذرات آن که به دما حساس هستند استفاده می‌شود.
در این دستگاه نیز مثل همه سانتریفیوژها، جدا سازی به وسیله نیروی گریز از مرکز، بعلت تفاوت چگالی ذرات انجام می‌گیرد.

 

 


سانتریفیوژ P.R.P


این دستگاه برای تهیه پلاکت خون جهت تزریق به بیمار( متقاضی ) در کلینیک‌های زیبایی پوست، کاشت مو، ترمیم زخم‌های قدیمی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه نیز مانند بقیه سانتریفیوژها از نیروی گریز از مرکز، برای حصول نتیجه استفاده کننده بهره می‌گیرد.

 

 


سروفیوژ


دستگاه سروفیوژ برای تهیه پلاکت خون جهت تزریق به بیمار(متقاضی) در کلینیک‌های زیبایی پوست، کاشت مو، ترمیم زخم‌های قدیمی و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 


میکرو سانتریفیوژ  |  میکروسانتریفیوژ یخچالدار


میکروسانتریفیوژ دستگاهی است که در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، تشخیص طبی و ... برای استفاده از میکروتیوب‌ها که حاوی مقدار کمی خون (جهت تحقیقات) می‌باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 


سانتریفیوژ میکروهماتوکریت


سانتریفیوژ میکرو هماتوکریت دستگاهی است که از آن برای تشخیص میزان هماتوکریت موجود در خون، در آزمیشگاه‌های تشخیص طبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 


سانتریفیوژ شیر


سانتریفیوژ شیر(ژربر) دستگاهی است که از آن برای تشخیص میزان چربی موجود در شیر، در آزمایشگاه‌های صنایع لبنی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 


Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this