درباره انکوباتور، نحوه عملکرد و روش‌های کار با آن

 

 انکوباتور چیست ؟

انکوباتور برگرفته از واژه لاتین Incubator به معنای پرورش دادن است. انکوباتور محفظه ای با دما، فشار هوا و رطوبت کنترل شده می باشد که به منظور نگهداری و رشد میکرو ارگانیسم های زنده در محیطی مناسب طراحی شده است. از بیشترین مصارف آن، انکوباسیون کشت‌های باکتری، ویروسی، شناسایی و کشت‌های سلولی با تعیین و فراهم سازی میزان نیاز بیوشیمیایی اکسیژن و ذخیره بیولوژی است. انکوباتورها در پیچیدگی و طراحی متفاوت هستند. بعضی از آنها فقط دما را کنترل می‌کنند درحالی که بقیه، ترکیب هوا را نیز کنترل می‌کنند. بعضی با استفاده از سیستم سردکننده توانایی ایجاد شرایط دمایی کمتر از دمای اتاق دارند.

 

اصول عملکرد

 

انکوباتور از روش‌های مختلف انتقال گرما و کنترل محیطی جهت رسیدن به شرایط لازم برای روش‌های ویژه آزمایشگاه استفاده می‌کند.

معمولاً، انکوباتورها دارای یک سیستم متشکل از مقاومت‌های الکتریکی هستند که با ترموستات و یا میکروپروسسور کنترل می شوند و برای سیستم‌های انتقال گرما، از هدایت و یا همرفت طبیعی و یا اجباری گرما استفاده می‌کنند.

 

 

 

الزامات نصب و راه اندازی

 

الزامات نصب و راه اندازی فعالیت انکوباتورها مستلزم شرایط زیر می باشد:

  1. یک اتصال الکتریکی مطابق با استانداردهای مورد استفاده در کشور.

پریز برق نباید بیش از 5/ 1 متر از انکوباتور فاصله داشته باشد. این اتصال باید ولتاژ 120V ، فرکانس 60Hz یا 220-240V ، فرکانس 50-60Hz را فراهم کند و دارای سیم زمین باشد.

  1. فضای آزاد در اطراف و پشت دستگاه که عبور کابل‌ها و تهویه مورد نیاز برای عملکرد طبیعی انکوباتور را امکان پذیر می‌سازد. این فضا بین 10 – 5 سانتیمتر برآورد میشود.
  1.  فضایی در آزمایشگاه که میزان تغییر دما درآن حداقل باشد.

 

توصیه های لازم جهت تمیز نمودن دستگاه

 

انکوباتورهای کشت سلولی یا باکتریایی را به طور مرتب، حداقل هر 14 روز و بعد از ریختن هر ماده عفونی، با استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب، تمیز کنید.

  1.  قبل از تمیز نمودن، انکوباتور را از پریز برق بکشید.
  2.  از مواد تمیزکننده که خراش ایجاد نمی کنند، استفاده کنید (تکه ای از پارچه را به محلول تمیزکننده ملایم آغشته کرده و برای پا ک‌ کردن سطوح داخلی و خارجی به کار ببرید).
  3.  از تماس بین مواد پاک کننده و عوامل الکتریکی جلوگیری کنید.
  4. قبل از اتصال مجدد انکوباتور به برق، صبر کنید تا انکوباتور خشک شود.
Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this